Hambad ragisevad, pilpad lendavad, puu vabiseb …

Nii toimetavad koprad. Nende kohalolekust jõgede, järvede, aga ka ojade ja kraavide ääres annavad märku langetatud puud ja kännud, mis meenutavad teritatud pliiatsiotsi.
16. mail käisime Kabala Lasteaia-Põhikooli lasteaialastega Viljandimaal Soomaa rahvuspargis ja läbisime huvitava ning hariva õppeprogrammi „Koprarajal meeletega“.
Reis Soomaale algas laste jaoks juba vara – bussis olime kohe peale hommikusööki. Sõit kulges viperusteta ja kiiresti, lapsed olid väga tublid. Kohale jõudes tervitasid meid toredad matkajuhid. Matka teemast „Koprarajal meeletega“ lähtuvalt uuris matkajuht laste käest, kas nad teavad midagi meeltest – lapsed olid nutikad ja oskasid vastata, et silmad vaatavad, kõrvad kuulevad, nina haistab, keel maitseb, käed kombivad. Matka eesmärk oligi õppida metsaloodust tunnetama erinevate meelte abil.
Koprarada viis meid läbi erinevate metsatüüpide – hämara kuusiku, heleda sõnajala-kaasiku, märja lodumetsa Mardu oja äärde. Seal elava koprapere toimetamisi oli meil võimalik lähemalt uurida. Rada oli 1,8 km pikk ja enamuses kaetud laudteega, sest talviste ja kevadiste üleujutuste ajal ei oleks muidu võimalik rada läbida. Matkarada läbides töötasid meil kõik meeled – uurisime maha langenud ja pehkinud puid, kuulasime lindude laulu, sõime jänesekapsast. Saime juurde palju tarkust kobraste elu kohta ja selle kohta, kuidas metsas käituda ja kuidas metsa hoida. Nägime oravat, kuulsime rähni. Lapsed näitasid matkajuhile oma tarkust puude, taimede, lindude ja loomade tundmisel ning julgesid ka küsida, kui midagi selgusetuks jäi või eriti huvi pakkus.
Kõige põnevam laste jaoks tundus olevat kobraste langetatud puude uurimine ja nende ümbert laastude korjamine – taskud said kõigil laaste täis.
Loomade-lindude topiseid näidati meile ka, saime mõistatada ja ära arvata, missugune on mingi looma saba, missugused on kellegi sarved.
Raja läbimine lastele üle jõu ei käinud – matka lõppedes olid nad rõõmsad ja aktiivsed ning kaasa võetud toit maitses värskes õhus ülihästi!
Meie päev Soomaa koprarajal oli täis toredaid avastusi ja uusi teadmisi. Aitäh matka organiseerijatele!
Marit Rahkemaa
Kabala Lasteaia-Põhikooli Muumi rühma õpetaja

Rubriigid: Uncategorized. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s